Diyetisyen eşliğinde diyete girmeye karar verdiyseniz sizden isteyeceğimiz kan tahlilleri bulunmaktadır. Bunları dahiliye doktorunuzdan veya sağlık ocağından (aile hekiminizden) isteyebilirsiniz. Kan tahlil sonuçları bize sizin vücudunuz hakkında bilgi verecektir ve biz bunun eşliğinde size özel bir diyet yazacağız.

Örneğin; kişinin kan tahlili sonucunda insülin direnci çıkar ise kişinin beslenme programı hem zayıflamaya hem diyabete uygun olmalıdır.

Genel olarak beslenme ile ilgili testlerin bir kısmı;

Açlık-tokluk glikozu: Bize diyabet olup olmadığı hakkında bilgi verir.

İnsülin-kortizon: Bireyde kilo vermede baskılanma hakkında bilgi verir.

HDL-KDL-Total k.: Kandaki yağları gösterir, diyette yağ miktarını buna göre düzenleriz.

TSH: “Tiroit Fonksiyon Testi” bireyin metabolizması hakkında bilgi verir. Tiroit dengesizliği kilo alma, aşırı zayıflık, halsizlik, terleme gibi sorunlara yol açar.

Ürik Asit-Bilirubin-Kreatinin: Böbreklerin sağlık durumunu ortaya çıkaran diyet öncesi tahliller arasındadır. Eğer sorunlu bir durum ortaya çıkarsa böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesi sonrası diyete başlanabilir.

ALT-AST: Diyet öncesi yapılması gereken testler arasında ALT-AST karaciğer fonksiyonları ile ilgilidir. Karaciğer fonksiyonlarında görülebilecek bozukluklar tedavi edilerek diyete başlanır. Diyet öncesi yapılması gereken testler
Fe-B12-Hemoglobin-Hemogram: Diyet öncesi ve sonrası için demir eksikliği, B12 vitamini eksikliği, demir eksikliği gibi bulguları diyetisyenin diyet programı için sunar.

WeCreativez WhatsApp Support
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?